Fotoğrafta Kompozisyon Nedir?

Çekimlerimiz Öncesinde ve Sonrasında Neler Yapıyoruz?
19 July 2018
Dış Çekimlerimizi Nerelerde Çekiyoruz
19 July 2018

Fotoğrafta Kompozisyon Nedir?

Merhabalar değerli okuyucularım 🙂

Fotoğrafta Kompoziyon Nedir? Başlıklı yazımda bu konudan detaylı bir şekilde bashedeceğim. Bu kuralları birkez öğrendiğinizde sizlere fotoğrafa nasıl yaklaşacağınızı, çekitiğiniz fotoğrafı biraz daha geliştirip etkisini attırmak farklı ve faydalı yollarını göstereceğim ..

Fotoğraf çekmeden önce fotoğrafınıza bakanların “ne düşünmeleri gerektiğine” karar vermelisiniz.

  • 1/3 Kuralı

1/3 kuralı yüzyıllardır kullanılan ve belki de kompozisyon kurallarının en önemlisidir. Hatta öyle önemlidir ki DSLR makineler de bile 1/3 kuralını ekrana uygulayabildiğiniz ayarlar bulunmaktadır. 1/3 kuralı fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3 eşit parçaya bölen hayali çizgiler çizerseniz ve bu çizgilerin kesiştiği noktaya asıl çekmek istediğiniz objeyi yerleştirirseniz daha etkileyici fotoğraf çekeceğiniz anlamına gelir.

  • Sadelik

Sadelik fotoğraf ile aktarılacak mesajın kafa karıştırmadan izleyiciye ulaşmasını sağlar. Eğer objeye veya modele yakınsanız, arka planda dikkat dağıtacak kalabalığın olmasından kaçının. Örneğin Arkadaşınızın fotoğrafını çekecek iseniz düz bir duvar önünü tercih edebilirsiniz.

  • Doku

Doku herhangi bir fotoğrafa oldukça değişik bir hava katabilir. İnsanlar fotoğrafta bir doku gördüklerinde dokunun nasıl bir şey olduğu nu düşünür, dokunduklarında nasıl bir his uyandırdıklarını düşünürler. Kaya, duvar, yüzey, birisinin elleri veya yaprakları çekerken mutlaka dokuyu göstermeye çalışın. Bunun içinde ışığın objeye yandan vurması gerekir.

  • Renk

Renk, fotoğraflara duygu yükleyen elementtir. Renkleri de biz mi seçicez diye düşünebilirsiniz ama imkanınız varsa seçerek oluşturduğunuz bir fotoğrafta değişik sonuçlar yakalayabilirsiniz. Örneğin bir sepet dolusu kıpkırmızı domatesin içerisinde ki yeşil domates direkt olarak fotoğrafın öznesi olmuştur bile. Ancak renkleri ayarlerken dikkatin özneden uzaklaştırılmamasına dikkat edilmelidir. Bu 4 kuralı aklınızda bulundurmanız, iyice öğrenene kadar kullanmanız sizin yararınızadır. Fotoğraf kompozisyonu temellirini öğrendikten sonra gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Sizlere fotoğrafta kompozisyon hakkında birkaç bilgi vermek istedim umarım size faydalı bir bilgi olmuştur artık fotoğraflarınızda daha dikkatli ve özenli olması dileğisiyle .. Sağlıcakla kalın ve kimsenin moralinizi bozmasına izin vermeyin hoşçakalın . 🙂

 

  • Nurettin Şeref

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *